Pomorskie Mecze Matematyczne

VII Edycja Pomorskich Meczów Matematycznych

Stowarzyszenie „bez rutyny” wraz z Wydziałem Matematyki Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego zorganizowało już siódmą edycję Pomorskich Meczów Matematycznych. Są to jedyne w swoim rodzaju drużynowe konkursy matematyczne: prowadzone w formule, która wspaniale promuje zarówno samą matematykę, jak i zajmowanie się matematyką, oraz przede wszystkim uczniów, ich nauczycieli i macierzyste szkoły. Każdy mecz, bo o takiej rywalizacji tu mowa, poprzez swoją oprawę, staje się świętem matematyki w danej szkole. Rozgrywki owocują nowymi przyjaźniami między uczniami, nauczycielami i szkołami, współpracą kółek matematycznych, wspólnymi wyjazdami i innymi wydarzeniami. Pamiętamy też, że mecz to nie tylko rywalizacja, ale także fantastyczna okazja by nauczyć się czegoś nowego, by zdobyć doświadczenia w publicznych wystąpieniach oraz prezentowaniu własnych racji. Do rozgrywek zgłosiły się następujące szkoły. Rozgrywki zorganizowane są na trzech poziomach:
  • młodzicy – obejmującej uczniów szkół podstawowych do 6 klasy włącznie;
  • juniorzy – obejmującej uczniów wszystkich klas szkół podstawowych;
  • szkoły ponadpodstawowe
Zwycięzcami rozgrywek zostały szkoły:
  • Młodzicy (06.06.2023): Szkoła Podstawowa nr 21 w Gdyni
  • Juniorzy (05.06.2023): Gdańska Autonomiczna Szkoła Podstawowa
  • Szkoły ponadpodstawowe (29.05.2023): V Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku
Ważne uwagi:
  • Szkoła podstawowa może wystawić osobną drużynę w kategorii młodzików oraz w kategorii juniorów – w tej sytuacji obowiązuje jednak bezwzględny zakaz włączania do drużyny juniorów uczniów klas 6 i młodszych – uczeń może występować tylko na jednym poziomie rozgrywek;
  • bardzo proszę bardzo dokładnie przemyśleć decyzję o zgłoszeniu się do rozgrywek: wycofanie się z rozgrywek w trakcie ich trwania jest poważnym utrudnieniem dla wszystkich zainteresowanych i wprowadza mnóstwo zamieszania – najbardziej poszkodowane są inne szkoły z grupy rozgrywkowej, które niczemu w sumie nie zawiniły… traktujmy się poważnie!
Ważne dokumenty dotyczące ostatnich rozgrywek: Przypominamy, że w rozgrywkach udział biorą 10-osobowe drużyny reprezentujące szkołę (przy czym w każdym meczu brać udział mogą inni uczniowie!) . Każdy mecz składa się z dwóch części: w pierwszej drużyny przygotowują się – w ciągu godziny rozwiązują zestaw 10 zadań (takich samych dla obu drużyn); w drugiej zadają sobie nawzajem po cztery zadania (z zestawu, nad którym pracowali w pierwszej części). Zadania punktowane są przez jury. Zadania są różne, łatwe i nieco trudniejsze, unikamy zadań bardzo trudnych! Wszystkie mają na celu wyeksponowanie trudnej sztuki argumentacji – uzasadnienia podanego rozwiązania. Po szczegóły odsyłamy do opisów poprzednich rozgrywek (linki na dole strony). Znaleźć tam można zarówno regulaminy, jak i treści zadań (z rozwiązaniami). Wszelkie uwagi czy pytania proszę kierować mailem na adres stowarzyszenia. Za nami już sześć edycji rozgrywek: