Stowarzyszenie „bez rutyny” wraz z Wydziałem Matematyki Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego organizuje ósmą edycję Pomorskich Meczów Matematycznych. Są to jedyne w swoim rodzaju drużynowe konkursy matematyczne: prowadzone w formule, która wspaniale promuje zarówno samą matematykę, jak i zajmowanie się matematyką, oraz przede wszystkim uczniów, ich nauczycieli i macierzyste szkoły. Każdy mecz, bo o takiej rywalizacji tu mowa, poprzez swoją oprawę staje się świętem matematyki w danej szkole. Rozgrywki owocują nowymi przyjaźniami między uczniami, nauczycielami i szkołami, współpracą kółek matematycznych, wspólnymi wyjazdami i innymi wydarzeniami. Pamiętamy też, że mecz to nie tylko rywalizacja, ale także fantastyczna okazja, by nauczyć się czegoś nowego, by zdobyć doświadczenia w publicznych wystąpieniach oraz prezentowaniu własnych racji.
Mecze wracają po rocznej przerwie – z nieco odmienioną ekipą organizującą. I przy dodatkowym wsparciu Koła Naukowego Matematyków Uniwersytetu Gdańskiego. W tym roku rozgrywki organizowane są jedynie dla najmłodszych drużyn, czyli w kategorii młodzicy – obejmującej uczniów szkół podstawowych do 6 klasy włącznie.
Rozgrywki VIII edycji Pomorskich Meczów Matematycznych (w roku szkolnym 2024/2025) zakończyły się
Wielki finał odbył się 5 czerwca 2025 r na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego. Zwycięzcą rozgrywek, w kategorii młodzików, została
II Społeczna Szkoła Podstawowa STO w Gdańsku
Szczegółowy harmonogram rozgrywek oraz podział na grupy dostępny jest w tym pliku.
Lista szkół, które zgłosiły się do rozgrywek
Zakładamy, że wszystko dobrze pójdzie i w przyszłym roku włączymy do zabawy również pozostałe kategorie – a więc zagrają z nami również:
- juniorzy – czyli uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych;
- uczniowie szkół ponadpodstawowych
Przypominamy, że w rozgrywkach udział biorą 10-osobowe drużyny reprezentujące szkołę (przy czym w każdym meczu mogą brać udział inni uczniowie!). Każdy mecz składa się z dwóch części: w pierwszej drużyny przygotowują się – w ciągu godziny rozwiązują zestaw 10 zadań (takich samych dla obu drużyn); w drugiej zadają sobie nawzajem po cztery zadania (z zestawu, nad którym pracowali w pierwszej części). Zadania punktowane są przez jury. Zadania są różne, łatwe i nieco trudniejsze, unikamy zadań bardzo trudnych! Wszystkie mają na celu wyeksponowanie trudnej sztuki argumentacji – uzasadnienia podanego rozwiązania. Po szczegóły odsyłamy do opisów poprzednich rozgrywek (linki na dole strony). Znaleźć tam można zarówno regulaminy, jak i treści zadań (z rozwiązaniami).
Jak to właściwie wygląda? Warto zapoznać się z humorystyczną wizją meczu matematycznego zaproponowaną przez Koło Naukowe Matematyków Uniwersytetu Gdańskiego. Hmm, w praktyce może to wyglądać nieco inaczej – ale na pewno jest to zawsze wspaniała zabawa, pełna emocji – oraz ciekawej matematyki.
Zapraszamy do zapoznania się z ważnymi dokumentami:
- organizacja meczu w pigułce
- regulamin meczu
- regulamin VIII edycji Pomorskich Meczów Matematycznych
- protokół meczu
- indywidualny dyplom dla ucznia
Zadania
1 runda:
- młodzicy: zadania, zadania z rozwiązaniami
2 runda:
- młodzicy: zadania, zadania z rozwiązaniami
3 runda:
- młodzicy: zadania, zadania z rozwiązaniami
ćwierćfinał:
- młodzicy: zadania, zadania z rozwiązaniami
półfinał:
- młodzicy: zadania, zadania z rozwiązaniami
finał:
- młodzicy: zadania, zadania z rozwiązaniami